Top 20 – filmy na wieczór

Jeśli wahacie się, co obejrzeć wieczorem, najlepiej sięgnąć po sprawdzoną klasykę. Trzeba tylko określić, czy macie ochotę poprawić sobie humor komedią czy może zagłębić się w fascynujący thriller. Każda z tych pozycji może znaleźć się w gronie najlepszych filmów na wieczór.

Długie jesienne i zimowe wieczory to idealny czas, żeby sięgnąć po ciekawy film. Najlepiej sprawdzą się obrazy, które rozgrzeją nasze zmysły i emocje. Z pewnością taką funkcję spełni dobre kino sensacyjne, kryminalne lub thriller. Interesująca intryga, ciekawie prowadzona akcja, dobrzy aktorzy i tajemnicza sceneria to coś, co powinno zadowolić miłośników inteligentnej rozrywki. Ci, którzy szukają jeszcze mocniejszych wrażeń, a przy tym mają silne nerwy, mogą sięgnąć po dobry horror. Opowieści o duchach, nawiedzonych domach czy opętaniu skutecznie likwidują nudę długich wieczorów.

Jeśli szykuje się romantyczny wieczór we dwoje, z pewnością warto obejrzeć wzruszający film o miłości. Najlepiej jednak w tym wypadku pokusić się po ambitniejsze pozycje, które skłonią do prawdziwych uniesień i głębszych refleksji. Historie o młodzieńczych uczuciach, pełne erotycznej bliskości, podniosą temperaturę związku i mogą być dobrym deserem po wspólnej kolacji. Miłośnikom spędzania czasu na wesoło z pewnością przyda się z kolei świetna komedia. Spora dawka humoru, lekkie dialogi, komiczne postaci i sytuacje pomogą nabrać dystansu do codziennych problemów i odprężą nas po męczącym dniu.

Noc – zimowa lub letnia – to także doskonała okazja do głębszych rozważań nad życiem. Jeśli zatem cenimy sobie filozoficzne refleksje i lubimy zastanawiać się nad sensem egzystencji oraz świata, psychologiczne dramaty, analizujące skomplikowane ludzkie decyzje i postawy to w tym wypadku najlepszy wybór filmu na wieczór.

Najlepsze filmy na wieczór

1. Podziemny krąg (Fight Club, 1999)

Filmy na wieczór - Podziemny krąg

Podziemny krąg to klasyk w reżyserii Davida Finchera, który świetnie sprawdzi się zarówno w zimowy jak i w letni wieczór. Film z Edwardem Nortonem i Bradem Pittem w rolach głównych jest niestandardową opowieścią z pogranicza psychologicznego thrillera i dramatu. Dwaj mężczyźni, którzy poznają się w przypadkowych okolicznościach, postanawiają założyć wspólnie specyficzny nocny klub. Jego specjalnością mają być walki wręcz dające upust wszelkim negatywnym emocjom. Wkrótce tajemniczy projekt zyskuje niezwykłą popularność.

“Reklama wciska nam auta i ubrania. Harujemy, by zarobić na niepotrzebne nam gówna. Jesteśmy średniakami historii. Bez celu, bez miejsca. Nie przeżyliśmy wielkiej wojny ani Wielkiego Kryzysu” – takie przemyślenia, które w skrócie można by określić jako antykonsumpcjonizm, skłaniają szeregowego pracownika korporacji do bardzo radykalnych działań. Podziemny krąg wyrasta z buntu wobec systemu i określonego stylu życia, a czy oferuje coś w zamian? Każdy musi dokonać własnej oceny.

2. Czarny łabędź (Black Swan, 2010)

Dobry film na wieczór - Czarny łabędź

Czarny łabędź Darrena Aronofsky’ego to świetne kino, które na długo zapada w pamięć. Znakomite kreacje stworzyły tu Natalie Portman i Mila Kunis. Akcja Czarnego łabędzia rozgrywa się w środowisku nowojorskiego baletu, w którym wbrew pozorom trudno o szlachetność i delikatne maniery. Pomiędzy tancerkami toczy się natomiast bezwzględna walka o główną rolę w Jeziorze łabędzim. Nieoczekiwanie w centrum bezpardonowej potyczki znajduje się nieśmiała i zamknięta w sobie Nina, która dostaje propozycję godną primadonny.

Czarny łabędź doskonale sprawdzi się w roli dobrego filmu na wieczór. Wciąga w meandry intrygi, fascynuje sylwetkami bohaterek, a nade wszystko skłania do przemyśleń: ile jesteśmy w stanie poświęcić dla realizacji marzeń? Czy sztuka zawsze rozmija się z życiem? Co znaczy dla kobiety młodość i czy macierzyństwo może przekreślić życiowe ambicje?

3. Krwawy diament (Blood Diamond, 2006)

Film na wieczór top 20 - Krwawy diament

Krwawy diament to film, w którym Leonardo DiCaprio stworzył jedną ze swoich najlepszych kreacji. Dzieło Edwarda Zwicka opowiada o procederze nielegalnego handlu diamentami pochodzącymi z Afryki. Mrożąca krew w żyłach fabuła, w której centralne miejsce zajmuje wątek rozdzielonej rodziny ubogiego rybaka, pozwala wniknąć w mechanizmy wykorzystywania krajów trzeciego świata przez zamożny Zachód. Krwawy diament porusza i skłania do refleksji, a przy tym wciąga i ani na moment nie pozwala się oderwać widzowi od ekranowej historii.

Film Edwarda Zwicka zdobył pięć nominacji do Oscara, a odtwórca drugoplanowej roli, Djimon Hounsou został odznaczony nagrodą National Board of Review. Przerażające realia życia w afrykańskich krajach, nawiedzanych przez wojny, głód i terroryzm zostają tu skonfrontowane z dostatnim i wygodnym życiem mieszkańców tak zwanego cywilizowanego świata. Obraz zmusza jednak do zadania pytania, czym w istocie jest cywilizacja i czy zawsze jest budowana kosztem innych, poszkodowanych części globu.

4. Dziennik Bridget Jones (Bridget Jones’s Diary, 2001)

Lista filmów na wieczór - Dziennik Bridget Jones

 

Jeśli ktoś marzy o wprawieniu się wieczorem w miły nastrój, z pewnością sprawdzi się tu komediowa trylogia o perypetiach brytyjskiej dziennikarki – Bridget Jones. Zarówno Dziennik Bridget Jones, jak i jego kolejne części – W pogoni za rozumem i Bridget Jones’s Baby dostarczają solidnej dawki humoru i to w odmianie angielskiej. Słodycz romantycznej historii raz po raz rozbija zatem kąśliwa ironia, która czyni z bohaterów postaci bliskie widzowi. Świetne role zagrali tu Renee Zellweger, Colin Firth i Hugh Grant.

Historia sympatycznej i atrakcyjnej Bridget udowadnia, że stereotypy dotyczące idealnego kobiecego wyglądu są jedynie kliszami z reklam i kolorowych czasopism, a to, co naprawdę kręci mężczyzn, znajduje się raczej w sferze osobowości. W tym sensie perypetie słynnej singielki współgrają z duchem prozy Jane Austen, który przyświeca znanej serii brytyjskich komedii. Nawiązania do Dumy i uprzedzenia zdradza przede wszystkim osoba partnera Bridget – Mark Darcy nie tylko nosi imię i nazwisko bohatera powieści angielskiej pisarki, ale także w jego rolę wcielił się Colin Firth, ten sam aktor, który zagrał Darcy’ego w kultowym serialu z 1995 roku.

5. Granice miłości (The Burning Plane, 2008)

Ranking filmów na wieczór - Granice miłości

Granice miłości to piękny film Guillermo Arriagi, w którym wybitne kobiece role stworzyły Kim Basinger, Jennifer Lawrence i Charlize Theron. Dzieło jest opowieścią o miłości w różnych odcieniach: macierzyńskiej i erotycznej oraz o konsekwencjach życiowych wyborów. Głębokie, mądre i poruszające kino, które z pewnością zadowoli najbardziej wybrednych widzów.

Wśród filmów na wieczór to pozycja dla osób poszukujących autentycznych wzruszeń. Fabuła ma charakter melodramatyczny, a na pierwszy plan wysuwają się postaci kobiece. Każda z nich musi zmierzyć się z dylematami wpisanymi w los żon, matek i kochanek. Najistotniejszym elementem tego doświadczenia okazuje się zaś konfrontacja z kobiecym wzorcem rodzinnym, polegająca na jego afirmacji lub odrzuceniu.

6. Dzikie historie (Relatos savajes, 2014)

Fajne filmy na wieczór - Dzikie historie

 

Dzikie historie to świetna argentyńska produkcja, która może umilić wieczór niecodziennym czarnym humorem w najlepszym wydaniu. Film Damiana Szifrona przedstawia kilka opowiastek z życia codziennego, w których bohaterowie zostają poddani próbie charakteru i cierpliwości. Świat w filmowej wizji Dzikich historii jawi się jako dżungla, w której kultura jedynie maskuje pierwotne ludzkie instynkty, gotowe dojść do głosu w najmniej oczekiwanym momencie.

Dzikie historie na przemian bawią, przerażają i uczą. Są zlepkiem sytuacji, których każdy z nas doświadcza wielokrotnie i różnie sobie z nimi radzi. Ktoś złośliwie wyprzedza nas podczas jazdy samochodem, dostajemy mandat za złe parkowanie, dowiadujemy się o zdradzie partnera. Jak na to reagujemy? Damian Szifron pokazuje, że czasem wystarczy niewielka iskra, by uruchomić niesłychane pokłady drzemiących w nas ciemnych sił.

7. Whiplash (2014)

Najlepsze filmy na wieczór - Whiplash

Whiplash Damiena Chazelle to film, który zapewnia widzowi naprawdę frapującą podróż w hermetyczny świat muzyków jazzowych. Andrew (w tej roli Miles Teller) jest początkującym perkusistą studiującym w prestiżowej szkole. Szybko okazuje się jednak, że jego nauczyciel Terence Fletcher (J. K. Simmons) to nie tylko pasjonat i wielki znawca jazzu, ale również despotyczny mobber. Andrew zaczyna toczyć z wykładowcą podświadomą walkę, w której podziw miesza się z nienawiścią i pragnieniem uznania.

Damien Chazelle to reżyser, którego filmy wydają się obracać nieustannie wokół jednego tematu: jak ułożyć relację pomiędzy sztuką i życiem? Czy artysta musi zrezygnować absolutnie ze wszystkiego, aby osiągnąć prawdziwy sukces? Reżyser idzie jednak dalej, ponieważ poddaje w wątpliwość kulturowo usankcjonowaną prawdę o wyższości miłości nad wszystkimi innymi wartościami.

8. Życie ukryte w słowach (La vida secreta de las palabras, 2005)

Polecane filmy na wieczór - Życie ukryte w słowach

 

Życie ukryte w słowach to piękny film hiszpańskiej reżyserki – Isabel Coixet. Hanna, uchodźczyni z byłej Jugosławii, zatrudnia się na platformie wiertniczej jako pielęgniarka. Dziewczyna ma sprawować opiekę nad mężczyzną, który w wyniku wypadku doznał poważnych poparzeń oczu. Początkowo trudna i nieufna relacja z czasem przekształca się w głębokie uczucie. W rolach głównych wystąpili Sarah Polley i Tim Robbins.

To wyjątkowy film na wieczór, którego akcja toczy się niespiesznie, jednak powoli odsłania głęboką traumę głównej bohaterki. Dramat kobiet w wojnie domowej na Bałkanach uświadamia potworną prawdę o człowieku i historii. Wiara, że okropności II wojny światowej czegokolwiek nauczyły Europę objawia tu swoją naiwność, a film dotyka widza niekłamanymi emocjami.

9. Pretty Woman (1990)

Filmy romantyczne na wieczór - Pretty Woman

 

Pretty Woman Garry’ego Marshalla to już klasyczna pozycja dla wszystkich spragnionych romantycznych uniesień. Kultowe role wykreowali Julii Roberts i Richarda Gere. On wcielił się w postać zamożnego biznesmena, który pewnego wieczoru zaprasza do swojego luksusowego apartamentu piękną prostytutkę. Nieoczekiwanie jedna noc przeradza się w tydzień wspólnych uniesień, a erotyczna fascynacja przekształca się w poważniejszą relację.

Nieprzypadkowo Pretty Woman to pozycja, którą telewizyjne stacje wznawiają w świąteczny czy sylwestrowy wieczór. Film opiera się bowiem na schemacie baśniowym, przywołuje historię o Kopciuszku, którego trudny los odmienia bogaty i przystojny książę. Czasy i mody się zmieniają, jednak zawsze dobrze jest wierzyć w siłę prawdziwego uczucia i możliwość rozpoczęcia wszystkiego od początku.

10. Pamiętnik (The Notebook, 2004)

Filmy o miłości na wieczór - Pamiętnik

Pamiętnik w reżyserii Nicka Cassavetesa to również film o miłości, jednak uczucie nie pojawia się tu w stylu komediowym, ale całkiem na serio. Film jest przykładem naprawdę udanego dzieła, które nie przekracza cienkiej granicy pomiędzy romantyzmem a kiczem. Letnia młodzieńcza miłość brutalnie przerwana przez rozsądek dorosłych po latach wybucha ze zdwojoną siłą. Wspaniałe kreacje zakochanych stworzyli tu Rachel McAdams i Ryan Gosling.

Wieczór z filmem Pamiętnik na pewno będzie należał do udanych, nawet jeśli to nie jego pierwszy seans. To dzieło, które urzeka niesłychaną świeżością, nie tylko uczuć, ale także samych bohaterów, niejako zarażających widza swoimi nieskażonymi marzeniami i wiarą w zwycięstwo uczuć nad twardym prawem interesu i pieniądza.

11. Ojciec chrzestny (The Godfather, 1972)

Ciekawe filmy na wieczór - Ojciec chrzestny

Ojciec chrzestny Francisa Forda Coppoli na podstawie powieści Mario Puzo to klasyka kina gangsterskiego, która świetnie sprawdzi się w długi jesienny lub zimowy wieczór. Historia sycylijskiej mafii, tworzącej własne struktury w Nowym Jorku, wciąga w ciemny świat. Brudne interesy sąsiadują tu z rodzinną lojalnością, a miłość okazuje się równie silna jak pragnienie zemsty. Do historii kina przeszły kreacje głównych bohaterów: Marlona Brando, Ala Pacino czy Diane Keaton.

Trylogia Ojciec chrzestny to dzieło, które z sukcesem opiera się próbie czasu. Nie tylko oferuje całą plejadę świetnie nakreślonych ludzkich portretów (i rewelacyjnych ról aktorskich), ale stanowi również wnikliwą analizę mechanizmów działania włoskiej mafii w USA. Pokazuje, w jaki sposób doszło do powstania Cosa Nostry i jej całkowitego sprzeniewierzenia się sycylijskim korzeniom, z których wyrasta.

12. Dzień świra (2002)

Top filmy na wieczór - Dzień świra

 

Dzień świra to kultowy polski film Marka Koterskiego. Można go oglądać wielokrotnie i wciąż śmiać się z tych samych żartów. Fenomenalna kreacja Marka Kondrata jako sfrustrowanego rozwiedzionego nauczyciela przeszła do kanonu filmowych postaci. Dzień świra w krzywym zwierciadle pokazuje polską rzeczywistość i nasze narodowe wady. To nie tylko obraz polskiego inteligenta rozczarowanego rzeczywistością, ale także całego kraju i wszystkich jego bolączek.

W Dniu świra komedia miesza się z dramatem i społeczną satyrą. Polacy pokochali postać Adasia Miauczyńskiego, widząc w niej reprezentanta własnych, niejednokrotnie neurotycznych problemów. Bohater stał się wyrazicielem narodowych lęków i marzeń. Do historii kina przeszła zaś słynna modlitwa w finale filmu, której celem jest pogrążenie sąsiada.

13. Mulholland Drive (2001)

Super filmy na wieczór - Mulholland Drive

 

Lista filmów na wieczór musi uwzględniać kultowy Mulholland Drive.To prawdziwa gratka dla wszystkich fanów kina Davida Lyncha. Zagadkowa, pogmatwana fabuła obfitująca w wieloznaczne symbole skłania do coraz to nowych interpretacji kultowego thrillera. Zepsucie Hollywood, ciemne pragnienia i podświadome lęki – to składniki, z których Lynch buduje swój fascynujący i wciągający świat.

Naomi Watts i Laura Harring stworzyły tu świetne kobiece kreacje, a dzieło zdobyło statuetkę BAFTA w kategorii najlepszy montaż. Film, podobnie jak inne dzieła Lyncha reprezentuje nurt postmodernizmu w kinie. Intryga kryminalna łączy się więc z horrorem, realizm z oniryzmem, tonacja serio z humorem. Historia pewnej dziewczyny, prawdopodobnie porzuconej przez niewierną kochankę, staje się jedynie pretekstem do budowania kolejnych pięter sennej wizji lub przedśmiertnego podsumowania życia.

14. Poradnik pozytywnego myślenia (Silver Linings Playbook, 2012)

Filmy na wieczór we dwoje - Poradnik pozytywnego myślenia

Poradnik pozytywnego myślenia Davida O. Russella z pewnością poprawi humor każdemu widzowi. Główny bohater, Pat Solitano (w tej roli Bradley Cooper), z powodu zdrady żony traci psychiczną równowagę i trafia do szpitala psychiatrycznego. Gdy po długim leczeniu wraca do rodzinnego domu, przypadkowo poznaje Tiffany, cierpiącą po śmierci męża. Jennifer Lawrence za swoją kreację w tym filmie została nagrodzona Oscarem.

Film Davida O. Russella to umiejętnie prowadzona opowieść o odbudowywania życia po przebytej traumie. Kamera staje się tu wyrazicielem nastrojów głównego bohatera: nerwowa i rozedrgana na początku, w toku historii stopniowo się uspokaja, oddając odzyskaną równowagę psychiczną Pata. Humor przeplata się tu z poważnymi refleksjami, a zaburzenia psychiczne zyskują zwyczajny, ludzki wymiar. Nie przedstawia się ich jako dopust boży czy groźne piętno, ale całkiem zrozumiały stan, który może dotyczyć każdego i z którym można sobie poradzić.

15. Dziewczyna z tatuażem (The Girl with The Dragon Tattoo, 2011)

Filmy na wieczór z przyjaciółmi - Dziewczyna z tatuażem

 

Dziewczyna z tatuażem to amerykańska ekranizacja mrocznej powieści Stiega Larssona. Głównym bohaterem filmu jest dziennikarz śledczy Mikael (w tej roli Daniel Craig), który próbuje rozwikłać zagadkę zaginięcia nastolatki. W dotarciu do prawdy pomaga mu młoda hakerka Lisabeth (Rooney Mara). Do gwiazdorskiej obsady filmu dołączyła również Robin Wright, która wcieliła się w ukochaną i jednocześnie szefową Mikaela.

Nagrodzony Oscarem za najlepszy montaż film Davida Finchera oddaje specyficzny klimat skandynawskich kryminałów. Widzimy tu świat zdominowany przez krwiożercze ludzkie instynkty, w którym za pozorami dobrej pozycji, pieniędzy czy nawet instytucji powołanej do niesienia pomocy społecznej mogą kryć się prawdziwe demony.

16. Niewierna (Unfaithful, 2002)

Filmy na wieczór z chłopakiem - Niewierna

 

W rankingu najlepszych filmów na wieczór nie może zabraknąć Niewiernej To frapujący thriller z Diane Lane w roli głównej. Film Adriana Lyne’a to opowieść o przykładnej żonie, która pewnego dnia ulega fascynacji przystojnym Francuzem. Wkrótce jej mąż Edward (Richard Gere) o wszystkim się jednak dowiaduje, co prowadzi do nieprzewidywalnego rozwoju wypadków. Niewierną ogląda się w napięciu, podążając za niespieszną akcją, która w końcu odsłania całą logikę filmowej łamigłówki.

Niewierna to bardzo ciekawy przypadek thrillera erotycznego, w którym nie mamy do czynienia z kobietą fatalną, ale z mężczyzną fatalnym (homme fatal), który staje się przyczyną małżeńskiego kryzysu i który zagraża pozycji statecznej dobrze sytuowanej małżonki. Film został zrealizowany w estetyce neo-noir, w której niski poziom oświetlenia, mroki i cienie odzwierciedlają wewnętrzne instynkty bohaterów.

17. Wszystko gra (Match Point, 2005)

Luźny film na wieczór - Wszystko gra

 

Wszystko gra to świetny thriller Woddy’ego Allena, odwołujący się do Zbrodni i kary Fiodora Dostojewskiego. Główny bohater Chris (Jonathan Rhys Meyers) wżenia się w zamożną i wpływową rodzinę. Nie potrafi jednak odegnać pokusy nawiązania romansu z piękną i zmysłową Nolą (w tej roli Scarlett Johansson). Oczywiście zakazana namiętność prowadzi do poważnych komplikacji.

Woody Allen umiejętnie łączy tu konwencję kryminalnej intrygi z filozoficzną refleksją nad przeznaczeniem i moralnym porządkiem świata. Czy ludzkim życiem rządzi przeznaczenie czy przypadek? Czy złamanie zasad etycznych zawsze wiąże się z karą? I co za tym idzie, czy istnieje jakiś inny, metafizyczny ład?

18. A. I. Sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence: AI, 2001)

Fajny film na wieczór - A.I. Sztuczna inteligencja

A. I. Sztuczna inteligencja Stevena Spielberga to film łączący elementy kina science-fiction z dramatem. Akcja opowieści rozgrywa się w przyszłości, kiedy człowiek jest w stanie produkować roboty zdolne do ludzkich uczuć. Jednym z nich jest mały chłopiec David (Haley Joel Osmen), który zostaje „adoptowany” przez bezdzietną parę. Kiedy jednak matka niespodziewanie zachodzi w ciążę, David zostaje wyrzucony z domu jak niepotrzebny przedmiot.

Spielberg oparł swój poruszający film o schemat historii o Pinokiu, drewnianym pajacyku, który marzy, by zostać prawdziwym chłopcem. Sens opowieści ulega tu jednak przewrotnemu przekształceniu: humanoidalny robot okazuje się bowiem bardziej ludzki niż niejeden człowiek, a jego pragnienie miłości czyni z niego bohatera tragicznego.

19. Przerwana lekcja muzyki (Girl, Interrupted, 1999)

Filmy warte do obejrzenia na wieczór - Przerwana lekcja muzyki

Przerwana lekcja muzyki Jamesa Mangolda to film, który przyniósł Angelinie Jolie Oscara za najlepszą drugoplanową rolę kobiecą. Aktorka wcieliła się w Lisę, pacjentkę szpitala psychiatrycznego, której silna osobowość fascynuje nowo przybyłą Susannę (w tej roli Winona Ryder). Dziewczyny nawiązują głęboką przyjaźń, zdolną odmienić ich los.

Film stanowi ekranizację powieści Susanny Kaysen. Pokazuje, jak dramatycznym okresem może okazać się dorastanie. Doświadczenie konfrontacji prostego dziecięcego świata z okrucieństwem reguł dorosłości jawi się wręcz jako choroba. Nie wiadomo jednak, czy to nie świat jest tu przypadkiem szalony, a pacjenci szpitala obdarzeni głęboką wrażliwością.

20. Wróg u bram (Enemy at the Gates, 2001)

Ranking najlepszych filmów na wieczór - Wróg u bram

 

Wróg u bram w reżyserii Jeana-Jacquesa Annauda to dobre wojenne kino, które zadowoli nie tylko sympatyków tego gatunku. W historii rozgrywającej się podczas II wojny światowej w oblężonym przez Niemców Stalingradzie znajduje się bowiem również fascynujący wątek miłosny i elementy psychologicznego thrillera. Fabuła filmu koncentruje się wokół autentycznej postaci Wasilija Zajcewa (Jude Law), radzieckiego snajpera, który zasłynął z odwagi i bezbłędnej precyzji. Jego najgroźniejszym przeciwnikiem okazał się major Konig (w tej roli Ed Harris). Piękną Tanię, o której względy stara się Wasilij, zagrała zaś Rachel Weisz.

To pozycja, która na pewno sprawdzi się jako ciekawy film na wieczór. Przedstawia wielkie historyczne wydarzenia przez pryzmat losów zwykłych ludzi. Odwaga miesza się więc z tchórzostwem, pragnienie życia ze śmiercią, miłość i przyjaźń ze zdradą.

 

Udostępnij “Top 20 – filmy na wieczór” swoim znajomym.

Avatar photo

Agnieszka Czarkowska-Krupa

Redaktor Naczelna i Wydawca portalu Oldcamera.pl, dr nauk humanistycznych UJ, autorka książki "Paraboliczność w polskiej prozie historycznej lat 1956 – 1989" (Semper, 2014). Współautorka i redaktorka książki “Twarze i maski. Ostatni wielcy kochankowie kina” (E-bookowo, 2021). Miłośniczka kina i literatury. Pisała w książkach zbiorowych: "Podmiot w literaturze polskiej po 1989 roku. Antropologiczne aspekty konstrukcji", pod red. Żanety Nalewajk, (Elipsa, 2011) oraz "Etyka i literatura", pod red. Anny Głąb (Semper, 2014). Ma na swoim koncie prestiżowe publikacje dla Polskiej Akademii Nauk (“Ruch Literacki”), artykuły w czasopismach naukowych (“Tekstualia”, “Zeszyty Naukowe KUL”), periodykach artystycznych (“FA-art”) i w portalach internetowych. Pracowała jako wykładowca akademicki w Instytucie Mediów i Dziennikarstwa w Wyższej Szkole Teologiczno-Humanistycznej, gdzie pełniła również funkcje promotora i recenzenta prac dyplomowych. Prywatnie mama Sebastiana i Olgi.